Blog / Ciekawostki

Ile motocykli sprzedali Chińczycy? Krótki przegląd statystyki…

Ile motocykli sprzedali Chińczycy? Krótki przegląd statystyki…

˙

Początek nowego roku zachęca do zerknięcia w statystki. Jako że lubię zajmować się chińskimi tematami na naszym blogu to wrzucę wam właśnie statystyki z tamtego zakątka świata. Wrzucę wam je prawie bez komentarza, same suche fakty. Jestem ciekawy waszych opinii.

.

Choć jeden komentarz ciśnie mi się na usta, cytując klasyka: „Mają rozmach s…y”, a czy to dobrze czy źle że, mają rozmach, to już inna para kaloszy.

Jak podaje Chińska Motocyklowa Izba Handlowa w okresie od Stycznia do końca Listopada 2020 roku w Chinach wyprodukowano 15,3 miliona motocykli i motorowerów. W tym 2,7 miliona elektrycznych.

Poniżej podział według pojemności, oraz procentowa zamiana rok do roku.

50cc 0,614 mln -2,59%

110cc 1,7 mln -13,48%

125cc 4,2 mln -9,71%

150cc 2,7 mln -9,46%

250cc 1 mln +0,23%

powyżej 250cc 187tyś +14,57%

elektrycznych 2,1 mln +26,61%

pozostałe czyli towarowe i trójkołowe 2,6 mln

Od stycznia do listopada w pierwszej dziesiątce firm (grup) zajmujących się produkcją motocykli znalazły się:

Dachangjiang (Haouje Suzuki) 1 733 110
Zongshen 1 045 900
Loncin976 000
 Lifan 800 800
Yinxiang 741 800
Wuyang Honda712 800
 Luoyang North664 500
 Lvyuan604 200
 Xinduzhou Honda 602 700
Xinri 498 100

Z firm wymienionych w tabelce po lewej w Polsce spotykamy aktualnie motocykle z fabryk:

-Zongshen (Junak RX One, RSX, M12)

-Dachangjiang (niektóre modele Suzuki, np. V-Strom 250)

-Wuyang Honda (np.Honda PCX)

-Loncin (w 2021 pojawią się modele Voge)

Wspomniane dziesięć firm sprzedało łącznie 8.377.900 pojazdów, co stanowi 54,49% całkowitej sprzedaży motocykli .

Co ciekawe do pierwszej dziesiątki nie załapał się ani Senke, ani Zontes, a te przecież firmy eksportują najwięcej do Polski, jeśli chodzi o segment 125cc. Gdy zaczynałem przygodę z chińską motoryzacją na Polskim rynku dobre opinie zbierał Lifan (Zipp Raven 250), i Loncin (Zipp Nitro), szkoda że nie mamy tych marek już u nas na rynku, ale Loncin wraca podobno w tym roku z modelami Voge (importer Barton).

Sytuacja eksportowa

W listopadzie chiński rynek motocykli za granicą nadal się ożywiał, eksport motocykli utrzymywał tendencję wzrostową. Oczekuje się, że wolumen eksportu przemysłu motocyklowego w tym roku będzie zasadniczo taki sam jak w roku ubiegłym.

Od stycznia do listopada wartość całkowitego eksportu motocykli i części zamiennych wyniosła 4,359 miliarda dolarów (USD), co oznacza spadek o 0,49% rok do roku. 

Wolumen eksportu kompletnych pojazdów wyniósł 6,3 miliona sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 2,66%; Wartość eksportu motocykli wyniosła 3,594 mld USD, co oznacza spadek o 2,18% rok do roku. 

Eksport silników motocyklowych wyniósł 1,1 miliona sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 5,99%;

Od stycznia do listopada w pierwszej dziesiątce firm eksportujących motocykle znalazły się: Loncin, Dachangjiang (Haouje Suzuki), Yinxiang, Zongshen, Lifan, Daye, Guangzhou Haojin, Dayun, Xinduzhou Honda, Luoyang North, wyżej. Dziesięć firm wyeksportowało łącznie 3,8191 mln pojazdów, co stanowi 60,8% całkowitego eksportu motocykli.

I co? Mają rozmach czy nie?

http://www.cccmp.com/yaowen.aspx?id=1185

Udostępnij ten post

Beniamin to specjalista od "chińczyków". Członek Klubu Chińskich Motocykli. Związany z produkcją dla motoryzacji od 2007 r. Na co dzień pracuje jako kierownik zakładu produkcyjnego. Z wykształcenia technik elektronik systemów komputerowych, inżynier elektrotechniki, magister automatyki i metrologi.

REKLAMA

16 komentarzy

 1. Rozmach Chin, budzi mój niepokój- bo to kraj totalitarny. Chiny to kraj, w którym do dziś są obozy pracy (podobnie jak w Rosji czy Korei Północnej). Chiny, to kraj, w którym wykorzystuje się niewolniczą pracę ludzi. Chiny to kraj, w którym do dziś w kodeksie karnym zapisano karę śmierci. Dlatego właśnie pomimo, że podoba mi się Zontes, nie kupię. Nie dołożę swoje ręki do cierpienia ludzi.

  Odpowiedz
  • W takim razie niedługo już nic nie kupisz… Realia są takie że przemysł w części globu kontrolowanej przez „Rząd Światowy” upada na skutek rozmaitych działań (ekologia, klimat a teraz lockdown) podczas gdy Chiny tych ograniczeń na siebie nie biorą i przejmują co się da z tego tortu…

   Odpowiedz
   • Popieram bsw. Nie ma teraz praktycznie opcji żeby nie wspierać Chin. Chyba że jesteś bardzo bogaty i stać cie na rękodzieło.
    Nie jestem zwolennikiem komunizmu, ani chińskiego stylu rządzenia. Mnie najbardziej boli walka z chrześcijaństwem, a i u nas niedługo będziemy, my chrześcijanie piętnowani.
    Natomiast należy zauważyć że ogólnie dobrobyt chińczyków wzrósł. W jakim kierunku to pójdzie nie wiadomo.

    Odpowiedz
    • Cóż z tego poparcia… Tu nie chodzi tylko o religię. Chodzi o narzucanie pakietu jedynie słusznych ideologii, które są dużo gorsze niż chiński komunizm i muszą doprowadzić do upadku europejskiej cywilizacji jaką znamy. Tylko w Polsce w ubiegłym roku rząd „dobrej zmiany” pod przykrywką plandemii (uproszczona legislacja) rozpoczął procesy likwidacji hutnictwa, górnictwa, energetyki cieplnej oraz sporej części rolnictwa. Teraz likwiduje gastronomię i hotelarstwo. Tym razem to już naprawdę będzie „Polska w ruinie”…

     Odpowiedz
     • Cóż, demokracja. Ludzie wybrali i może kiedyś zobaczą. Osobiście po tych wyborach prezydenckich przysiągłem sobie nie angażować się emocjonalnie w politykę. Za dużo zdrowia mnie to kosztowało…

     • W Chinach demokracji nie ma. W reszcie świata też już praktycznie nie. Obowiązuje tzw. „polityczna poprawność”. Z mówienie prawdy grozi co najmniej zamilczenie (cenzura) a jak ktoś się nie uciszy to inne reperkusje od zwolnienia z pracy i innych szykan począwszy…

     • To narzucanie zachodnich lewackich ideologii jest wbrew pozorom bardzo niebezpieczne zarówno dla naszych rodzin, tradycyjnych wartości jak i nawet dla przemysłu i energetyki ( ekoterroryzm z CO2 itp.)
      Jeżeli się temu mocno nie sprzeciwimy będzie to stopniowy koniec niepodległości i prawdziwie europejskiej cywilizacji.

    • U nas to nie chrześcijanie są problemem, ale instytucja, która zamiast ich skupiać, to ich dzieli i to jest smutne.
     @bsw, Chiny też powoli dołączają do proekologicznych, co prawda nie na tą skalę, ale powoli trend jest zauważalny.

     Odpowiedz
     • Trzeba rozróżnić dwie rzeczy:
      – Troskę o czyste środowisko (ograniczanie produkcji śmieci, smogu, oczyszczanie ścieków)
      – Klimatyzm (zbrodniczy dwutlenek węgla >> całkowity zakaz spalania drewna i węgla, kary za emisję CO2)
      To drugie to czysty idiotyzm i doprowadzi do gospodarczej katastrofy

    • Dokładnie, walka z chrześcijaństwem i wartościami cywilizacji zachodnioeuropejskiej to teraz „priorytet” neobolszewizmu..

     Odpowiedz
     • Tak jest niestety. Zgadzam się

    • Słyszałem, że podobno wynagrodzenia w Chinach w większych miastach już są na poziomie polskich a nawet od nich wyższe. Tak więc ten kraj systematycznie rośnie w siłę

     Odpowiedz
   • No właśnie…

    Odpowiedz
 2. Usunąłem tutaj trochę komentarzy. Nikt nikogo tutaj nie faworyzuje i nie broni. Polska to duży kraj, wszyscy się zmieścimy. Musimy wznieść się ponad podziały bo sami się wykończymy. Ja wiem ze jest zima, ale nie dajmy się wkręcać w przepychanki. Kulturalna rozmowa to podstawa.
  I nie interesuje mnie co kto napisał na innych forach. Widzę i czytam to co tutaj.
  Uwazam że, kontrowersyjne zdanie ubogaca dyskusję byleby nikogo nie obrażało..

  P. S. Sa500, twój komentarz poleciał bo był odpowiedzią na inny który musiałem usunąć. Przepraszam. Proszę o powtórkę.

  Odpowiedz
  • Nie ma problemu, chociaż nie jestem za usuwaniem komentarzy to obecnie trochę ferment się wylał na forum. Także spoko.

   Odpowiedz
 3. Mają rozmach, nie da się ukryć. I dobrze że coraz więcej osób to rozumie.
  Myślę że niedługo coraz więcej osób zrozumie też że teraz Chiny rozgrywają tą globalną grę .
  Powiem że czekam na to z zainteresowaniem.
  Bo jak tak na spokojnie pomyśleć to może to pójść w złą stronę, a może też w dobrą.
  U nich rok to u nas dekada. Więc za kilka lat będziemy zaskoczeni , mam nadzieję że dla nas szaraczków pozytywnie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

Możesz używać tagów HTML i następujących atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>