Proszę o poradę do co początku przygody z motocyklami

Strona główna Fora Opinie Proszę o poradę do co początku przygody z motocyklami

Przeglądają 7 wpisy - 1 przez 7 (z 7 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #6245 Reply
  Sadpl
  Uzytkownik

  Mam 15 lat i bardzo podobają mi się motocykle (głównie crossy). Chciałbym zacząć przygodę z nimi, jednak nie wiem jak. Za pół roku mógłbym zdawać prawo jazdy kategorii A1. Jak narazie nie jeździłem żadnym tego typu sprzętem, jednak jeżeli bym chciał, to moi kumple chętnie udostępniliby dla mnie swoją maszynę. Możliwości mam trzy:
  1. Nauczyć się jeździć u kumpli i zdać prawo jazdy A1, po czym kupić jakieś enduro w cenie 5-6 tys (proszę o podanie modeli, to od razu zacznę się rozglądać).
  2. Kupić teraz (czyli za jakieś pół roku) jakiegoś bardzo taniego crossa (widziałem na allegro KXD za 2 tys http://allegro.pl/cross-125-kxd-607-608-612-pro-wzmocniony-dostawa-i7379025451.html) i na nim nauczyć się jeździć, po czym, jeżeli w wieku 16 lat będzie to dla mnie mało (i przede wszystkim sprawdzę, czy będzie to moje hobby) to kupić jakieś enduro za 5-6 tys. Jeżeli by mi wystarczało, to mógłbym poczekać do 18-tki, zrobić A2 i kupić coś lepszego (może nawet za 12-13 tys).
  3. Pojeździć trochę więcej u kumpli i sprawdzić czy się w tym odnajduję i poczekać już do 18-tki i kupić coś lepszego (np. http://www.motocykle125.pl/lista-prawo-jazdy-b/rieju-marathon-125-pro/)
  Do tego proszę o poradę, co do tego, jak kupić motocykl, ponieważ nie znam się na nich za bardzo i przy zakupie używki nie za bardzo wiedziałbym, jak rozpoznać czy ktoś nie chce mi sprzedać złomu. Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

  #6246 Reply
  Anonim
  Nieaktywne

  Drogi nasz młody Kolego. Jazda motocyklem enduro, a egzamin na kat A! to dwa różnie światy. Jeżeli chcesz przygotować się to egzaminu ( a myślę, że o to Tobie chodzi) to:
  1. Zapoznaj się z praktycystycznymi zadaniami na egzaminie, na youtube znajdziesz sporo filmików zadanie te opisujących,
  2. Jeżeli już musisz, poszukaj wśród znajomych kogoś, kto ma 125 zbliżoną parametrami lub taką samą jaką ma WORD w Twoim pobliżu.
  3. Poświęć czas na ćwiczenia praktyczne tych zadań.
  4. Jak już będziesz miał pj. kup wymarzony motocykl.
  Życzę powodzenia.

  #6247 Reply
  Sadpl
  Uzytkownik

  Znaczy nie chodziło mi tylko o egzamin, ale dziękuje za pomoc w przygotowaniu. Bardziej chodziło mi o to, czy opłaca się tak naprawdę w wieku 16 lat robić A1, w końcu po 2 latach moge zrobic zwykłą kategorię B i też jeździć takim sprzętem.

  #6248 Reply
  Janek
  Gość

  Legalnie 125tką będziesz mógł jeździć jak będziesz miał kat. B od przynajmniej 3 lat.

  Czy się „opłaca” robić A1 moim zdaniem zależy od tego jak bardzo chcesz wsiąść na moto już teraz, a na ile jesteś w stanie poczekać. Generalnie motocykl na prawko a2 za 12-13 tysięcy to zupełnie inna bajka niż 125tka za 5-6 tysi. Dodatkowo zrobienie A2 w wieku 18 lat umozliwi Ci zrobienie pełnej kat. A wcześniej (po dwóch latach od zrobienia A2), kat. A1 nie daje takiej możliwości.

  #6249 Reply
  Anonim
  Nieaktywne

  Czy się opłaca?
  Z perspektywy wydanych pieniędzy – niekoniecznie.
  Z perspektywy legalnego nabierania umiejętności jazdy tak.
  A może rozważ takie rozwiązanie. Poczekaj do 18 – tk, a wtedy zrób kat A 2 i B razem. To moim zdaniem najlepszy wariant, bo otwiera przed Tobą , prawie nieograniczone możliwości.

  #6250 Reply
  Sadpl
  Uzytkownik

  Myślę, że to bardzo dobra możliwość. Mam jeszcze pytanie: czy robiąc te dwie kategorie na raz wyjdzie taniej?

  #6252 Reply
  jas13
  Moderator

  Nie przystąpisz do egzaminu na żadną kategorię, jeśli nie będziesz mieć papierka z OSK o ukończeniu kursu.
  To, że Twoi koledzy potrafią jeździć motocyklami, nie oznacza, że potrafią nauczyć kogoś zdać egzamin. Niestety, ale normalna jazda motocyklem, a egzamin w WORD to troszkę co innego. Widziałem na egzaminie kilku gości, którzy na egzamin przyjeżdżali własnym motocyklem, po czym wykładali się na pierwszym lub drugim zadaniu na placu manewrowym. Potem złorzecząc wsiadali na swój motocykl i odjeżdżali w siną dal.

Przeglądają 7 wpisy - 1 przez 7 (z 7 w sumie)
Odpowiedz do: Proszę o poradę do co początku przygody z motocyklami
Twoje informacje