Blog / Nowości / Prawo

Czy motocyklem można jechać po buspasie?

Zaczęło się od Krakowa, potem Bydgoszcz, a niedawno także Łódź udostępniła buspas dla motocyklistów. A co z Warszawą? Czy przeciwnicy mają rację? Sprawdź czy w Twoim mieście można poruszać się buspasem.

Pierwszym miastem, które udzieliło przywileju poruszania się motocyklem po buspasach był Kraków. Od 1 stycznia 2014 roku można się legalnie poruszać motocyklem po wszystkich buspasach na terenie tego miasta. Do tej inicjatywy dołączyła w lipcu 2014 roku Bydgoszcz, tu także możemy poruszać się po wszystkich buspasach. Kolejne miasto, które daje nadzieję, na poprawię kultury jazdy motocyklem jest Łódź, jednak na razie udostępniony został tylko jeden buspas, na próbę. Motocyklem możemy poruszać się po Łódzkim buspasie prowadzącym wzdłuż alei Palki i ul. Kopcińskiego aż do alei Śmigłego-Rydza. Jak rozpoznać buspas którym można się poruszać? Zarząd dróg umieszcza pionowe i poziome znaki (symbol motocykla) informujące o tym czy na konkretny buspas możemy wjechać.

A co z Warszawą? Chociaż są już pierwsze głosy za tym aby otworzyć buspasy dla motocyklistów, to pojawiają się przeciwnicy, którzy twierdzą, że za motocyklistami pójdą także taksówkarze, rowerzyści, rikszarze i może jeszcze dostawcy pizzy, a przecież to rozmydliło by ideę buspasa. Jest w tym dużo racji, jednak motocykl znacznie mniej koliduje z autobusem niż rowerzysta, który spowalnia ruch busa. A czy taksówka spowalnia ruch? Nie, ale gdy buspas przecina sygnalizacja świetlna, to kilka taksówek oczekujących na zielone, jednak już robi różnicę. Mimo to, po wrocławskich buspasach taksówki mogą jeździć, a motocykle jeszcze nie.

Zatem jak widać, każde miasto rządzi się swoimi prawami. Jednak może się to zmienić. Zdaniem komendy głównej policji takie rozwiązanie ma szanse na powszechne zastosowanie w całym kraju. Przykład Krakowa pokazuje, że możliwość korzystania z buspasów przez motocyklistów korzystnie wpłynął na płynność ruchu i bezpieczeństwo.

Udostępnij ten post

Założyciel strony motocykle125.pl. Z wykształcenia technik mechanik pojazdów samochodowych. Z pasji programista prowadzący własną działalność.

REKLAMA

11 komentarzy

 1. I wszystko było by git gdyby nie OKRUTNE SZALEŃSTWA jakie wyprawiają motocykliści na BUS-pasach! Odezwą się głosy że nie wiem co piszę…że się nie znam…że pieprzę! Jeżdżę motocyklem jakieś 35lat,około 200 tyś.km. i często trochę szybciej niż limity prędkości poza i w mieście.Jeżeli w trasie mija mnie ,,motorek” o setkę szybciej ale z boku o 2 metry! to jakoś przeżyję, ale na BUS-pasie o 100cm z mojej lewej a czasem PRAWEJ!!! strony z różnicą 40-70-100km/h to już jest DEBILIZM!!! bo to jest moja strefa omijania dziur i studzienek, a wtedy nawet lusterka nie pomogą bo nie patrzymy w nie cały czas! Widziałem stłuczkę między motocyklami,panowie się przeprosili i lux. Czy potrzeba ciężkiego wypadku aby samochodziaże mieli radochę a NAM WSZYSTKIM cofnięto to udogodnienie? Ciupiesz!!! to zwolnij przed innym jednośladem (jeżdżą pizze,rowery i emeryci na ,,pięćdziesiątkach”) , nie rób z Siebie IDIOTY. Czasem ja też pociągnę 210km/h ale wiem gdzie mogę i na pewno nie na dziurawych i pełnych pęknięć, żwiru i motorowerzystów bus-pasach…To tak dla przypomnienia.Powodzenia.Pawel.

  Odpowiedz
 2. To był opis BUS-pasów Krakowskich, lecz w innych miastach to też nie gładkie lotniska…pożyjemy, zobaczymy… .

  Odpowiedz
 3. @Pawelmonte, narzekasz i obrażasz innych motocyklistów, a sam jak czytam olewasz przepisy.. żenada

  VT600

  Odpowiedz
 4. Oby jak najszybciej i w stolicy udostępnili buspasy motocyklistom. Taksiarze już i tak mogą jeździć a przecież moto dużo mniej blokuje buspas niż taksówka…

  Odpowiedz
  • TAKSA JEST SRODKIEM TRANSPORTU PRZEZNACZONYM DLA PRZEWOZU JEST FORMA ZAROBKOWA…NAPEWNO TY GDYBYS KOZYSTAL Z TAKSY NIE CHCIAL DUZO ZAPLACIC BO STOI W KORKACH…POZA TYM MOTOCYKL MUSISZ GDZIES ZOSTAWIC JAK NIEM JEZDZISZ CO WPLYWASZ NA ZATLUCZENIE MIASTA

   Odpowiedz
   • CCCC: abstrahując od treści wypowiedzi (z którą niekoniecznie się zgadzam) proszę – pisz zgodnie z zasadami. Wciśnięty capslock niezbyt dobrze świadczy o znajomości netykiety przez autora.

    Odpowiedz
 5. Dzisiaj dostałam mandat za jazdę skuterem po buspasie. To był krótki odcinek, żadnego autobusu, nikomu nie przeszkadzałam. Jestem zdegustowana panem policjantem. Czy policja nie ma kogo łapać tylko skutery na buspasie???

  Odpowiedz
  • I tak powinno być. Nikt się tam nie spodziewa motoru.

   Odpowiedz
 6. To powinno być ustalone odgórnie w całej Judeopolonii, czy można jeździć na buspasach, czy nie. A tak Warszawka sobie, Krakówek inaczej ustala przepisy.
  Jak w Warszawce rządzi Gronkowiec, to ona tego nie zrobi, żeby ułatwić cokolwiek kierowcom. Ten wstrętny babsztyl, tylko kręci lody i ustawia przetargi. Menażeria z Warszawki i słoiki z Podlasia pracujący w stolycy, chyba na łeb upadli, żeby wybierać ją na kolejną kadencję.

  Odpowiedz
 7. To głupota. Jak mogą być różne przepisy w jednym państwie. Powinny być ujednolicone.

  Odpowiedz
  • W Krakowie też nie jest jednolicie – można jechać buspasem na Alejach Trzech Wieszczów, ale na ul. Kamińskiego czy al. Powstańców Śląskich już nie 🙁
   Paradoksem jest że na Kamińskiego mogą jeździć auta 2+1 (czyli przynajmniej 2 pasażerów w środku) – zatem motocykle tak ale z wózkiem bocznym i w pełnej obsadzie :-]

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

Możesz używać tagów HTML i następujących atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>